Batarya Pasaportu

Kamu & Özel
İşbirliği Platformu

Facts

Global Battery Alliance altında 2017’de Dünya Ekonomik Forumu’nda 120’den fazla işletme, hükümet, akademisyen, endüstri aktörü, uluslararası ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir kamu & özel iş birliği platformu kurulmuştur. Bu topluluğun hedefi pil üretimin yeşil enerjiyi desteklemesinin yanı sıra insan haklarını güvence altına almasını ve sağlıksal ve çevresel sürdürülebilirliğin teşvik edilmesini sağlamaktır ve böylelikle sürdürülebilir bir pil değer zincirini oluşturmaya yardımcı olmaktır.

Batarya pasaportu eko sistemi kapsamında bulunması öngörülen bilgiler grafikte belirtilen konuları kapsamaktadır.

Yol Haritası

Zorunlu Bilgi Yayınlama Zaman Çizelgesi

history

Smart label sistemi 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir. Batarya pasaport sistemi ve elektronik aktarım sistemi ise 2026’da başlatılacaktır.

2023

Sembol ve Uygunluk

1 Ocak 2023 itibariyle QR kod ile pillerin kadmiyum veya Cıva içerdiği takdirde bunu belirten uyarı sembolleri, atıkların ayrı toplanması gerektiğini belirten sembol ve uygunluk beyanının kopyası bulunması gerekmektedir. 1 Temmuz 2023 itibariyle atık önleme bilgilerine de QR kod üzerinden erişimi mümkün olması gerekmektedir.

2023

Tedarik Zinciri

2023’ün ikinci yarısından itibaren tedarik zinciri hakkında üretici tarafından gerçekleştirilen durum tespit faaliyetlerini içeren rapor açıklanması gerekmektedir.

2024

Karbon Ayak İzi

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren bu rapora pilin karbon ayak izi beyanı ve 1 Ocak 2026 tarihi itibariyle buna pilin performansı da eklenmelidir.

2026

Pil Performansı

1 Ocak 2026 tarihi itibariyle pil performansı ve dayanıklılığı hakkında teknik bilgiler, benzersiz kimlik bilgileri gerekmektedir. Bunun yanı sıra değerlendirilmiş kapasite ve güç, iç direnç, gidiş-dönüş verimliliği, tahmini kullanım ömrü ve garanti bilgilerini de içermesi gerekmektedir.

2026

Operasyonel Bilgiler

1 Ocak 2026 tarihi itibariyle pilin teknik operasyonel bilgiler kapsamında çalışma voltaj kapasitesi ve sıcak aralıkları ve onaylı operatörler için bakım bilgileri içermelidir. Bu kapsamda yedek parça bilgileri, ayrıştırma açıklamaları ve güvenlik bilgileri ve garanti süresini içermelidir.

2027

Pil Üretim Bilgileri

1 Ocak 2027’den itibaren QR kod kapsamında iki fiziksel etiketin de kopyası bulunması gerekmektedir. Bunlar genel pil üretim bilgileri ve tahmini pil süresini içermelidir.

2027

Çıkış Tarihi

1 Ocak 2027 tarihi itibariyle ise içerdiği materyaller, üretim tarihi ve piyasaya sürülme tarihi, pil tanılama bilgileri, pil tipi, karbon ayak izi, performans bilgileri hakkında bilgiler gerekmektedir.

Clients
Testimonials

Görüşler

Say

Hemen bizimle iletişime geçin!

Bizimle paylaşmak istediğiniz talep, öneri, itiraz, şikayet ve teşekkür bildirimleriniz ile ilgili İletişim Formu`nu doldurarak bize iletebilirsiniz.